Ladies Handicap

Evening Express/Aberdein Considine NORTH EAST DISTRICT

 LADIES CHAMPION OF CHAMPIONS 2024 HANDICAP SECTION

 

 

ROUND ONE – To be played by Monday 6th May 2024

 

Challenger

 

 

 

1

Denise Cowie (14.2) Alford

Beat

Shelly Johnstone (9.6) Newburgh

2/1

2

Nicky Gold (17.7) Westhill

Lost to

Susan Stuart (18.5) Kintore

1 hole

3

Linda Smith (33.5) Cullen Links

Beat

Maureen Cowper (25) Huntly

7/6

 

 

 

ROUND TWO – To be played by Monday 27th May 2024

 

Challenger

 

 

 

1

Kathryn McMullen (21.8) Peterculter

Lost to

Kirsty Craig (7.8) Kemnay

4/3

2

Melanie Clarke (10.6) Hazlehead

Beat

Kathleen Livingstone (20.6) Fraserburgh

5/4

3

Elizabeth Gordon (20.3) Inverallochy

Lost to

Monica Robertson (31) Rosehearty

2 holes

4

Lynn Menard (21.2) Royal Tarlair

Scr

Diane McIntosh-Graham (22.7) Insch

W/O

5

Helen Cran (27) Oldmeldrum

Beat

Wilma Lawrence (11.3) Stonehaven

1 hole

6

Elizabeth Fowler (21.5) Newmachar

Scr

Jenny Selbie (24.9) Portlethen

W/O

7

Andrea Robertson (34) Auchenblae

Beat

Susan Stuart (18.5) Kintore

19th

8

Claire Coffey (29.4) Kippie Ladies

Beat

Jaqueline Guthrie (23) Inverurie

1 hole

9

Marie McIntosh (25.2) Strathlene

Beat

Elizabeth Knowles (19) Craibstone

2/1

10

Linda Smith (33.5) Cullen Links

Beat

Christine Bruce (20) Defending Champ

5/4

11

Patricia Halliwell (9.1) Banchory

Lost to

Lynn Kelly (9.8) Meldrum House

7/5

12

Shelagh Rumbles (18) Buckpool

Beat

Denise Cowis (14.2) Alford

4/3

13

Eileen MacIntyre ( ) McDonald

Lost to

Maureen Anderson (26.0) Keith

6/4

14

Lorna McKendrick (16) Ballater

Lost to

Lorraine Leith (18.8) Dunecht House

3/2

15

Flora Shewan (18.8) Murcar Links

Beat

Margaret Ewing (37.5) Longside

4/3

16

Wilma Urquhart (22.5) Torphins

Lost to

June Cowie (15.7) Cruden Bay

21st

 

 

ROUND THREE – To be played by Monday 24th June 2024

1

Diane McIntosh-Graham (22.7) Insch

Beat

Jenny Selbie (24.9) Portlethen

6/5

2

Claire Coffey (29.4) Kippie Ladies

V

Andrea Robertson (34) Auchenblae

 

3

Monica Robertson (31) Rosehearty

Beat

June Cowie (15.7) Cruden Bay

1 hole

4

Kirsty Craig (7.8) Kemnay

Lost to

Lynn Kelly (9.8) Meldrum House

1 hole

5

Marie McIntosh (25.2) Strathlene

Beat

Lorraine Leith (18.8) Dunecht House

7/5

6

Shelagh Rumbles (18) Buckpool

Beat

Linda Smith (33.5) Cullen

2/1

7

Maureen Anderson (26) Keith

V

Helen Cran (27) Oldmeldrum

 

8

Flora Shewan (18.8) Murcar Links

V

Melanie Clarke (10.60 Hazlehead

 

 

 

QUARTER FINALS – To be played by Monday 22nd July 2024

Match

Challenger

 

 

Result

1

Shelagh Rumbles (21.6) Buckpool

V

Winner Game 7

 

2

Winner Game 8

V

Diane McIntosh-Graham (22.8) Insch

 

3

Marie McIntosh (28.0) Strathlene

V

Monica Robertson (33.6) Rosehearty

 

4

Winner Game 2

V

Lynn Kelly (11.2) Meldrum House

 

 

 

 

SEMI FINALS – To be played by Monday 19th August 2024

Match

Challenger

 

 

Result

1

Winner Game 2

V

Winner Game 3

 

2

Winner Game 1

V

Winner Game 4

 

 

 

 

FINAL at Turriff Golf Club on Sunday 1st September 2024. (1.10 pm)

 

 

V

 

 

 

 

Our Partners