Champion of Champions Gents Handicap

Evening Express/Aberdein Considine NORTH EAST DISTRICT

 

GENTS CHAMPION OF CHAMPIONS 2024 HANDICAP SECTION

ROUND ONE – To be played by Monday 6th May 2024

Game

Challenger

     

1

Liam Hadden (5) Bon Accord

Beat

Stephen Duncan (7) Oldmeldrum

   4/3

2

Martin Waugh (11.9) Trump Int

Beat

Steven Cannon (10.1) Huntly

    8/7  

3

Callum Milne (3.9) Fraserburgh

Beat

Mason Simpson (7.3) Cullen Links

  1 Hole

4

Peter Smith (25.7) Balmoral

Beat

Keith Heslop (5.8) Meldrum House

1 hole

5

Scott Burnett (10) Marine

Beat

Robert Bowman (12.3) Auchmill

   8/6

6

Budong Drummond (12) Auchenblae

W/O

Dylan Lawson (7.6) Peterculter

   Scr

7

Bruce Hay (5) Inverurie

Beat

Leslie Durno (11) Cruden Bay

1 hole

8

Colin Duffus (7.3) Royal Aberdeen

Beat

Dylan Boyce (5.6) Murcar Links

   3/2

9

Francis Anderson (4.0) Ballater

Lost to

Joe Mitchell (4.0) Newmachar

 1 hole

10

Bill Muir (6.8) Banchory

Scr

Iain Rose (8.0) Nigg Bay

  W/O

11

Billy Duncan (11.5) Strathlene

Beat

Gordon Chalmers (19.1) Torphins

5/4

 

ROUND TWO – To be played by Monday 27th May 2024

1

Billy Duncan (11.5) Strathlene

Beat

Bruce Hay (5) Inverurie

   5/4

2

Ewan McHardy (11.6) Braemar

Lost to

Derek Lowe (11.7) Northern

  3/2

3

Liam Hadden (5) Bon Accord

Lost to

Craig Scott (4.3) Newburgh

 20th

4

Simon Green (15.1) Royal Tarlair

Lost to

Murray Sinclair (4.5) Portlethen

  2/1

5

Lewis Andrews (7) Hazlehead

Beat

Colin Duffus (7.3) Royal Aberdeen

 5/4

6

Mark Walker (5.5) Kintore

Lost to

Callum Milne (3.9) Fraserburgh

  3/2

7

Peter Smith (25.7) Balmoral

Beat

Colynn Gillespie (13.2)Pecten

  1 hole

8

Kevin Riddell (Scr) Stonehaven

Lost to

Neil Webster (11.4) Dunecht House

  3/2

9

Iain Rose (8.0) Nigg Bay

W/O

Jordan Jamieson (18.1) Inverallochy

  Scr

10

Scott Paton (10.1) McDonald

Lost to

Robert Duncan (6) Defending Champion

  4/2

11

Jason Stuart (10.6) Westhill

Beat

John Gray (9) Caledonian

  2 Up

12

David Adam (14) Craibstone

Lost to

Martin Waugh (11.9) Trump International

  3/2

13

Scott Burnett (10) Marine

Lost to

Bundong Drummond (12) Auchenblae

  5/4

14

John Penny (17.2) Longside

Beat

Keith Webster (18.7) Keith

 2/1

15

Craig Matheson (2.0) Duff House Ry

Beat

Joe Mitchell (4.0) Newmachar

  7/6

16

Cameron McArthur (3.6) Insch

Beat

Scott Bowie (5.4) Dufftown

  7/5

 

 

ROUND THREE – To be Played by Monday 24th June 2024

Match

Challenger

     

1

Billy Duncan (11.5) Strathlene

Lost to

Peter Smith (25.7) Balmoral

 1 hole

2

John Penny (17.2) Longside

V

Iain Rose (8.0) Nigg Bay

 

3

Murray Sinclair (4.5) Portlethen

Beat

Cameron McArthur (3.6) Insch

  5/3

4

Neil Webster (11.4) Dunecht House

V

Jason Stuart (10.6) Westhill

 

5

Craig Matheson (2.0) Duff House Royal

Beat

Derek Lowe (11.7) Northern

  4/3

6

Lewis Andrews (7) Hazlehead

V

Robert Duncan (6) Defending Champion

 

7

Martin Waugh (11.9) Trump International

Lost to

Callum Milne (3.9) Fraserburgh

  1 hole

8

Craig Scott (4.3) Newburgh

Lost to

Bundong Drummond (12) Auchenblae

  2/1

 

 

QUARTER FINALS – To be played by Monday 22nd July 2024

1

Bundong Drummond (12) Auchenblae

V

Winner Game 6

 

2

Callum Milne (4.9) Fraserburgh

V

Craig Matheson (3.1) Duff House Royal

 

3

Winner Game 4

V

Peter Smith (23.7) Balmoral

 

4

Murray Sinclair (3.6) Portlethen

V

Winner Game 2

 

 

SEMI FINALS – To be played by Monday 19th August 2024

Match

Challenger

 

 

Result

1

Winner Game 4

V

Winner Game 3

 

2

Winner Game 2

V

Winner Game 1

 

 

FINAL at Turriff Golf Club on Sunday 1st September 2024. (1.20 pm)

 

 

V

 

 

 

 

 

Our Partners